Sport a deprese: Jak fyzická aktivita zlepšuje duševní zdraví?

1. 11. 2023

4 min

Správné nastavení mysli je základ šťastného života. Ale ne každý to tak má. Stále více lidí naopak čelí depresím a úzkostem. Tyto krajně nepříjemné duševní stavy mohou mít devastující účinek a často nás připravují o veškerou radost a motivaci. Když však hledáme cesty, jak se s duševními problémy vypořádat, nemusíme hned běžet za psychologem. Někdy totiž funguje prachobyčejná fyzická aktivita – ta se i v očích odborné veřejnosti pozvolna přesouvá mezi nejúčinnější nástroje léčby psychických obtíží. Proč má cvičení tak pozitivní vliv na duševní zdraví a jak by měl vypadat optimální režim, abyste ze sportování vytěžili co nejvíce?

Jak poznáte, že vás trápí deprese či úzkosti

Tyto nepříjemné stavy obvykle zahrnují dlouhodobý pocit sklíčenosti, apatii a ztrátu zájmu o běžné životní aktivity. Většina lidí následně volí tradiční způsoby léčby, jako jsou psychoterapie a užívání antidepresiv. V mnoha případech je tato cesta nezbytná, ale mnoho lidí může depresi a úzkosti potlačit pomocí pravidelné fyzické aktivity. Odborné studie dokazují, že sport a duševní zdraví mají hlubší spojení, než jsme si původně mysleli.

Sport je mocný nástroj

Fyzická aktivita nám umožňuje navázat kontakt s dalšími lidmi, což osoby trpící depresí velmi důležité. Cvičení samo o sobě má navíc pozitivní vliv na funkci mozku a v konečném důsledku ovlivňuje samotnou depresi. Pravidelné pohybové aktivity dále vedou k mnoha dalším zdravotním benefitům a pomáhají nám s řadou zdravotních problémů – od snížení vysokého krevního tlaku, přes prevenci cukrovky či artritidy. Studie jednoznačně prokázaly, že psychické a fyzické výhody sportu vedou k udržení stabilní náladu a snížení úzkosti.

Endorfiny odbourávají stres a zvyšují sebevědomí

Při sportu se uvolňují endorfiny. Tyto hormony mají na svědomí naše pocity pohody, dobré nálady a štěstí. Správná hladina má tudíž enormní vliv na na naší psychiku. Díky cvičení se můžeme zbavit negativních myšlenek a starostí, které jsou často prvotní příčinou depresivních a úzkostných stavů. Pravidelná fyzická aktivita navíc snižuje hladinu hormonů kortizolu a adrenalinu, které způsobují stres.

Lidé trpící depresí obvykle zažívají pocit bezcennosti a trápí je nízké sebevědomí. Pravidelné sportování však pomáhá zlepšit jejich pohled na sebe, což v boji s depresemi naprosto zásadní. S vyšším sebevědomím se zároveň snižuje dopad negativních myšlenkám.

Jak dlouho cvičit, aby deprese odezněla?

Studie opakovaně prokázaly, že již 20 minut cvičení denně může pozitivně ovlivnit naši náladu a navodit pocity klidu. Tuto dobu přitom můžete zaplnit i velmi jednoduše – třeba obyčejnou chůzí, během nebo plaváním. Tyto základní pohybové aktivity nejsou fyzicky náročné a nevyžadují žádné speciální vybavení, a tak si nimi může začít opravdu každý.

Cvičení a vliv na mozek

Cvičení podporuje růst nervových buněk v oblasti hipokampu. To je ta část mozku, která pomáhá regulovat náladu. Při pohybových aktivitách navíc dochází ke zánětuv mozku a zvýšení přísunu kyslíku do těla.

Lidský mozek má navíc neuvěřitelnou schopnost tzv. neuroplasticity – může měnit své fungování a vytvářet nová spojení. Pravidelný sport zvyšuje množství neurotransmiterů, jako jsou serotonin, noradrenalin a dopamin, což vede k přívalu energi, posílení motivace a navození poitu štěstí. Jinými slovy - sport zlepšuje funkci mozku a pomáhá zmírnit depresi.

Jak si nastavit optimální režim?

Mějte na paměti, že pozitivní účinky cvičení na duševní zdraví trvají pouze tehdy, když zůstanete aktivní na delší dobu. Obecně se doporučuje 20-30 minut fyzické aktivity denně po dobu tří až pěti dní v týdnu. Taková míra sportovních aktivit již může výrazně zlepšit příznaky deprese a úzkosti. Pozitivní změny však může přinést i menší množství fyzické aktivity, například jen 10 až 15 minut den.

Chybí vám motivace?

Začít je někdy těžší, než by si jeden myslel. Deprese způsobuje poruchy spánku a snižuje celkovou tělesnou energii, což vede k nízké motivaci k cvičení. V podstatě jde o začarovaný kruh. Ale dá se z něj vystoupit - začněte s krátkými procházkami, které pozvolna prodloužíte, případně zvolíte náročnější terén. Především si však najděte aktivitu, která vás bude dlouhodobě bavit, protože léčba deprese sportem je dlouhodobý proces a vyžaduje trpělivost.

Proč mají vrcholoví sportovci duševní problémy?

Duševní zdraví profi sportovců je poměrně diskutované téma. Sportovci musí čelit vysokým fyzickým a psychickým výzvám, což paradoxně vede k většímu výskytu duševních potíží. Výkonnostní tlak a syndrom přetrénování mohou navozují u sportovců až depresivní stavy. Ti však o svých problémech nechtějí otevřeně hovořit, protože nechtějí zapadnout do škatulky slabochů.

Související služby

Sport a deprese: Jak fyzická aktivita zlepšuje duševní zdraví?

Sport a deprese: Jak fyzická aktivita zlepšuje duševní zdraví?

Správné nastavení mysli je základ šťastného života. Ale ne každý to tak má. Stále více lidí naopak čelí depresím a úzkostem. Tyto krajně nepříjemné duševní stavy mohou mít devastující účinek a často nás připravují o veškerou radost a motivaci. Když však hledáme cesty, jak se s duševními problémy vypořádat, nemusíme hned běžet za psychologem. Někdy

Domluvte si
nezávaznou konzultaci

Vyplňte vaše jméno.
Pouze písmena A-Z.
Minimálně 2 znaky.
Vyplňte váš e-mail.
E-mail je ve špatném tvaru.
Vyplňte telefonní číslo.
Nepovolené znaky.
Pouze 9 místné číslo.
Zpráva musí obsahovat alespoň 10 znaků
Musíte souhlasit se zpracováním osobních údajů
Formulář byl úspěšně odeslán.

Magazín

Ovocná dieta na 3 dny

Ovocná dieta na 3 dny

Ovocná dieta je stravovací plán, jehož podstatou je konzumace stravy založené převážně na ovoci. Nabízí několik výhod, které sahají nad rámec toho, že oproti jiným dietám představuje potěšení pro naše chuťové pohárky. Kromě toho, že je tato třídenní ovocná dieta sladká, může účinně redukovat přebytečné kilogramy a výrazně napomoct celkové detoxikaci těla. Sladké ovoce skutečně

Jaká je ideální váha aneb Kolik mám vlastně vážit?

Jaká je ideální váha aneb Kolik mám vlastně vážit?

Co je to ideální váha? Otázku „kolik bych měl vážit“ si klade ohromná spousta lidí, ale ne každý nakonec najde správnou odpověď. Určit optimální hmotnost je zkrátka trochu složité a bohužel neexistuje univerzální odpověď. Samozřejmě existují nástroje a kalkulačky, které zohledňují základní faktory, jako jsou věk, výška a pohlaví při narození, ale nejsou stoprocentně spolehlivé.

Čaj a hubnutí: Může oblíbený nápoj podpořit úbytek váhy?

Čaj a hubnutí: Může oblíbený nápoj podpořit úbytek váhy?

Čaj je nezbytnou součástí života mnoha lidí po celém světě. Existují stovky druhů – od bílého až po černý, od zeleného po oolong. Všechny tyto druhy přirozeně obsahují velké množství látek s velmi příznivým účinkem na zdraví – flavonoidy. Odborníci věří, že tyto látky snižují záněty a pomáhají chránit proti onemocněním, jako jsou srdeční choroby